• +48 571 913 974
 • Pon - Pt 10:00 - 16.00 / Weekendy Zamknięte
WINDWEB

WINDWEB

WINDWEB - Strony Internetowe

URL strony: http://windweb.pl

Identyfikacja wizualna to skuteczne narzędzie, umożliwiające budowanie świadomości marki. Jakie elementy składają się na system identyfikacji wizualnej?

Identyfikacja wizualna

drMożna nie znać terminu identyfikacja wizualna, ale na pewno każdy się z nią zetkną. Jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na lepszą komunikację z rynkiem, buduje zaufanie i pozytywne skojarzenia, angażuje odbiorców, wpływa również na rozpoznawalność firmy. Identyfikacja wizualna jest kluczowa, jeśli chodzi o strategię promocyjną marki, i stanowi skuteczny sposób na wyróżnienie się spośród konkurencji. No dobrze, ale czym właściwie jest identyfikacja wizualna i jak ją stworzyć, by spełniała swoje funkcje?  

identyfikacja wizualna marki

Logo to nie wszystko

Identyfikacja wizualna to skodyfikowany system symboli i zachowań, których głównym celem jest budowanie identyfikacji marki. Podstawowe elementy, służące do jej budowania, to m.in. kolory, typografia, symbole czy obrazy. Tworzenie identyfikacji wizualnej zaczyna się od zaprojektowania logo. Wiele małych, dopiero wchodzących na rynek firm zwykle na tym poprzestaje. Jednak, wraz z rozwojem marki, samo logo może nie być już wystarczające. Wypracowany system identyfikacji wizualnej umieszczany jest w tzw. księdze identyfikacji wizualnej. Księga identyfikacji wizualnej może być e-bookiem lub specjalną podstroną. Ważniejsza jest jednak jej treść. Zawiera ona informacje, na podstawie których graficy czy osoby zajmujące się PR, powinni tworzyć materiały marketingowe.

Co wchodzi w skład systemu identyfikacji wizualnej?

W księdze identyfikacji wizualnej znajdziemy zasady poprawnego posługiwania się poszczególnymi elementami systemu, w którego skład mogą wchodzić:

 • symbole firmy, takie jak logo, a także inne znaki i sygnatury
 • kolorystyka;
 • typografia;
 • druki firmowe (m.in. koperty, papier firmowy, teczki, wizytówki, faktury);
 • media społecznościowe;
 • drukowane materiały reklamowe (m.in. broszury, ulotki, foldery, plakaty);
 • audiowizualne formy prezentacji ofert;
 • opakowania firmowe (m.in. torby papierowe, pudełka, kartony, etykiety, reklamówki);
 • gadżety reklamowe (m.in. długopisy, koszulki, kubki, maskotki);
 • architektura i wystrój – zarówno budynków, wnętrz, jak i punktów sprzedaży;
 • identyfikatory i ubiór pracowników;
 • oznakowanie środków transportu;
 • informacja wizualna (m.in. szyldy, tablice informacyjne).

 

Jak zbudować skuteczny system identyfikacji wizualnej?

Aby stworzyć system identyfikacji wizualnej, konieczne jest zdefiniowanie celów biznesowych i priorytetów firmy. Kierunek działania opracowuje się na podstawie szeregu różnych elementów, np. historii firmy, proponowanych produktów i usług czy przyjętej strategii marketingowej. Ogromny wpływ na to, jaka będzie identyfikacja wizualna, mają docelowi odbiorcy marki, ich potrzeby i oczekiwania. Zbudowanie spójnego i skutecznego systemu identyfikacji wizualnej przebiega na wielu płaszczyznach. Zadanie nie należy do najprostszych, dlatego zadanie warto zlecić je profesjonalistom.

Firmowa strona internetowa to podstawa – bez względu na to, jakie towary lub usługi oferujesz. Zaraz po decyzji o uruchomieniu strony pojawia się jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – jak wybrać nazwę domeny? Czy ma to w ogóle jakiś wpływ na nasz biznes? No i czy samą nazwą można przyciągnąć użytkowników? 

adres strony www

Nazwa domeny ma wpływ na nasza biznes. Zastanów się zatem dobrze.

Domena – Twój adres w Internecie

Domena to po prostu unikalna nazwa strony internetowej. To właśnie tę nazwę będziesz umieszczać na materiałach reklamowych, a użytkownicy, którzy zechcą odwiedzić Twój serwis, będą wpisywać ją w pasek adresu. Już tylko te informacje powinny nakierować nas na to, jaka powinna być nazwa domeny. Dobrze, żeby była charakterystyczna, ale jednocześnie prosta i łatwa do zapamiętania. Adres zawierający ciąg niezwiązanych ze sobą znaków może być nieco trudny do odtworzenia dla przeciętnego użytkownika. Taka nazwa na pewno nie przyciągnie potencjalnych klientów, a wręcz odwrotnie – może ich zniechęcić do odwiedzenia Twojej strony. Nie decyduj się na nazwę domeny, tylko dlatego, że jest wolna. Twój adres internetowy powinien nawiązywać do działalności, którą prowadzisz. Raczej słabym pomysłem jest wybranie domeny mechanik-samochodowy.pl, jeżeli zajmujesz się sprzedażą wycieczek.

wybor domeny internetowej

Wybór nazwy domeny to bardzo ważny etap tworzenia wizerunku fimy w internecie.

O czym pamiętać, wybierając nazwę domeny?

Słowa kluczowe w adresie domeny nie mają dużego wpływu na uzyskiwanie wysokich pozycji w rankingu Google. Z tego powodu lepiej zdecydować się na unikalną nazwę – np. tożsamą z nazwą firmy. Ma to jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie pomaga budować świadomość marki. Chociaż od jakiegoś czasu można rejestrować domeny ze znakami typowymi dla danego języka, to warto pamiętać, że zdecydowana większość internautów przyzwyczajona jest do tego, by nie stosować znaków diakrytycznych. Jeżeli nazwa domeny jest już zajęta, nie wybieraj takiej samej nazwy, w której wyrazy rozdzielone są myślnikami. O myślnikach łatwo zapomnieć, a wówczas potencjalny klient może trafić na stronę konkurencji. W ogóle lepiej wystrzegać się znaków rozdzielających poszczególnych wyrazów, ale jeżeli koniecznie musisz ich użyć, lepsze będą myślniki niż podkreślniki. Adres będzie bardziej czytelny, a roboty wyszukiwarek lepiej radzą sobie z myślnikami.

rozszerzenie domeny internetowej

Rozszerzenie domeny sugeruje tematykę i region działania firmy.

Rozszerzenie

Najpopularniejsze rozszerzenia wśród polskich witryn to .pl, .com, .com.pl. Jednocześnie witryny o takich rozszerzeniach cieszą się największym zaufaniem wśród internautów. Oczywiście, rozszerzeń jest znacznie więcej, jednak pamiętaj, że potencjalni klienci w pierwszej kolejności zapamiętają nazwę domeny. Im mniej popularna domena, tym trudniej ją zapamiętać, a to z kolei oznacza, że użytkownikowi trudniej będzie trafić na Twoją stronę.

 

Źródło: webmania.pl

Dostępne na rynku systemy CMS służą do budowy i zarządzania strony www. Najpopularniejsze systemy CMS to Wordpress i Joomla, dlatego postanowiliśmy je nieco przybliżyć.

Skrót CMS pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System (System Zarządzania Treścią) i odnosi się do oprogramowania, które, najogólniej mówiąc, umożliwia stworzenie prostej strony internetowej bez umiejętności programistycznych. Dzięki intuicyjnemu panelowi administracyjnemu, użytkownicy mogą dowolnie zarządzać witryną. Systemy CMS są proste w obsłudze, a jednocześnie pozwalają na samodzielne modyfikowanie różnych treści, takich jak np. teksty, grafiki, zdjęcia, tabele, filmy czy dodawanie kolejnych podstron. Chociaż dają one sporo możliwości (np. dzięki wtyczkom wzbogacającym strony o dodatkowe funkcje), to jednak warto pamiętać, że systemy CMS mają pewne ograniczenia. O ile świetnie sprawdzą się przy mniej skomplikowanych projektach, o tyle mogą nie spełnić oczekiwań bardziej wymagających użytkowników.

Wordpress
Najpopularniejszy, zarówno w Polsce, jak i na świecie, a dla wielu bezkonkurencyjny system CMS to Wordpress. Jest prosty w obsłudze i nie wymaga znajomości języka programowania. Doskonale sprawdza się w przypadku mniej skomplikowanych stron www oraz blogów i na pewno stanowi ciekawe rozwiązanie dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Niestety, w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów może nie być wystarczający. Wordpress oferuje bogaty wybór darmowych szablonów graficznych i wielu funkcjonalnych wtyczek (darmowych i płatnych). Jednak jak wszystko ma również swoje wady. Strony oparte o ten system są podatne na ataki hakerskie, a dostępne bezpłatne szablony są do siebie podobne, więc gdy stworzymy ją sami, niestety będzie widać, że strona wygląda dość amatorsko i zbudowana "na gotowcu".

 

Dlatego jeśli chcemy, mieć oryginalną i dopracowaną stronę dla swojej firmy, trzeba wykazać się obszerną wiedzą lub zlecić wykonanie doświadczonemu specjaliście, który stworzy nieszablonowy projekt graficzny. Tylko wtedy nasza strona będzie profesjonalna i wyjątkowa w swoim rodzaju, a przy okazji odpowiednio zabezpieczona przed nieautoryzowanym włamaniem. Ważne jest również dostosowanie strony do wymogów google oraz urządzeń mobilnych, a to już jest wyższy poziom zaawansowania. Reasumując, Wordpress to bardzo dobry system, na którym możemy budować i potem zarządzać stroną www.

Joomla
Wśród różnych systemów CMS Joomla znajduje się w ścisłej czołówce – jest drugim najpopularniejszym oprogramowaniem tego typu. Co prawda nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, jednak trzeba przyznać, że panel administracyjny jest bardziej wymagający, a sam system jest nieco bardziej skomplikowany niż Wordpress. Wielu użytkowników podkreśla, że obsługa Joomla jest mniej intuicyjna, choć w internecie można znaleźć pomocne materiały edukacyjne. Samouczki czy fora, na których można wymienić się doświadczeniami lub zasięgnąć porady innych użytkowników, na pewno pomogą w obsłudze tego oprogramowania.

 

System Joomla pozwala na tworzenie bardziej rozbudowanych platform, ale trzeba pamiętać, że jednak niezbędne są dużo bardziej zaawansowane umiejętności. Aby nasza strona była niepowtarzalna i spełniała wszystkie nasze oczekiwania, dotyczące wyglądu czy funkcjonalności, powinniśmy powierzyć to firmie, która zajmuje się profesjonalnie projektowaniem stron www i wykorzysta potencjał systemu Joomla do naszych potrzeb. W przeciwnym wypadku efekt jaki uzyskamy może okazać się słaby, a tym samym zamiast pozyskiwać klientów przez stronę www, będziemy ich do siebie zniechęcać.

 

Źródło: webmania.pl

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image